“ALE TO JUŻ BYŁO i nie wróci więcej … “

“ALE TO JUŻ BYŁO i nie wróci więcej … “

Nieuchronnie zbliża się koniec kolejnego roku a tym samym początek nowego

 To piękna tajemnica życia – PRZEMIJANIE

Mnisi  buddyjscy stosują praktykę, która pomaga oswajać się, obcować , akceptować NIETRWAŁOŚĆ, PRZEMIJALNOŚĆ LUDZI I SPRAW. W długim i żmudnym procesie usypują z wielokolorowych ziaren piasku piękne mandale. Kiedy tylko ukończą pracę, niszczą  dzieło. W ten sposób nie przywiązują się do efektów swojej pracy i uczą się celebrować sam proces tworzenia.

I do tego chciałam Was zaprosić wraz z końcem roku. Abyśmy nie przywiązywali się do tego co ten rok 2016 przyniósł.  Za 22 dni stanie się przeszłością. Wszystko co dobre, wzruszające, miłe naszemu sercu. Sukcesy które osiągnęliśmy, plany, które udało się w całości lub choć w części zrealizować. Łzy które płynęły, rany które nam zadano i które my zadaliśmy  … wszystko staje się przeszłością.

Spróbujmy spojrzeć na ten rok naszego życia jak na mandalę, która zamiast z ziaren piasku powstała z kolejnych poranków, wieczorów, wypitych, kaw, nerwów w pracy, rozczarowań sobą  i innymi, spacerów z psem, uśmiechów bliskich, tęsknot nadziei , porażek , sukcesów … Nie przywiązujmy się do tego.  Czerpiąc z propozycji mnichów rozsypmy , zburzmy obrazek, który powstał z wydarzeń  2016 roku i zróbmy miejsce dla tego co nadchodzi . Dla tego co NOWE …

Pożegnajmy bez  żalu przeszłość ponieważ nadchodzi przyszłość

W  szafie też musimy zrobić miejsce, uprzątnąć, wyrzucić, oddać innym ubrania, które już do nas nie pasują, są za małe, nie oddają już naszego charakteru, kolorów które grają w naszej duszy. Żegnanie się ze starymi ubraniami bywa trudne. Wprawdzie fason już niemodny, pasek wbija się w brzuch, kolor trochę sprany a my z zachwytem oglądamy kobiety ubrane nowocześnie, lekko, świeżo same jednocześnie jesteśmy przywiązane do PRZESZŁOŚCI. Aby nasza szafa wypełniła się ubraniami, które są w sam raz dla nas na ten moment, w kolorach, kształtach, które najlepiej do nas teraz pasują i co najważniejsze, w których my same czujemy się w tym momencie najlepiej musimy zrobić miejsce .

I tak samo sprawa ma się z naszym życiem.

Pożegnajmy z wdzięcznością to co przyniósł rok 2016. Zarówno to co piękne, dobre , radosne jak i to co bolesne i zróbmy miejsce dla tego co przyniesie

NOWY ROK

Z Noworocznym pozdrowieniem

Ilona Sobol

 

2 thoughts on ““ALE TO JUŻ BYŁO i nie wróci więcej … “

  1. BARDZO PIĘKNE PRZESŁANIE.To co nas spotkało czy to jest pozytywne czy niekoniecznie to jednak ….ale to już było i tego się trzymajmy.
    Jeżeli chodzi o szafę to strzał w dziesiątkę ,przecież każda z nas lubi zmiany więc odwagi bo sprawimy i sobie i komuś przyjemność.

  2. Artykuł dla ciała i duszy .Przypomina i sugeruje chociażby zakończenie spraw zaległych, których zdążyło nazbierać się w ciągu całego roku zapewne wiele, pobudzając jednocześnie naszą nostalgię sfery duchowej, którą każdy z nas nosi głęboko w sercu .

Dodaj komentarz

Back to top